Sinarit Balığı Tutma Yöntemleri

Çanakkale ve civarında kıyıdan sinarit balığı çeşitli şekillerde avlanmaktadır.  Sinarit balığını kıyıdan tutabilmek için derini yakın meralar olan soğandere, kireçocakları, eğriboyun, tenyer, domuzdere, kerevizdere ve saros körfezi büyük Anafartalar sahillerinde yakalanabilir.  Çok iri sinarit balıkları mevcuttur. Sinarit balığı tutmak için 0.80 0.90 0.100 mm kalın misineler ve en az 5.0 olta kullanılmalıdır. Sinarit balığı erkek sarpa, iskorpit gibi balıkları çok sever. Küçük boy erkek sarpa floto çıkarılabiceği gibi bütün olarakta kıyıdan atılabildiği kadar uzak mesafeye atılmalı, düz bir taşa sarılarak bırakma yapılmalıdır. Misinenin boşluğu alınıp taşa sarıldıktan sonra arkada en az 30 metre kalama bırakılmalıdır. Sinarit çok sert balıktır, yemi aldığı andan itibaren çok hızlı olarak hareket eder, yeterli kalama bırakılmadıysa miseneyi zorlayarak ilişken kayalık ve midyeliklere kestirebilir. Yakalandıktan sonra kıyıya alınması ayrı bir ustalık gerektirir. Çok iyi idare edilmeli o zorladığı anda git gel yapılarak iyice yorulduktan sonra kıyıya alınmalıdır.

Sinarit küçük iskorpit yavrularınıda çok sever küçük canlı iskorpit ler çift iğne işlenerek canlı olarak atıldıktan sonra bırakma yapılmalı yukarıda anlattığım şekilde idare edilerek kıyıya alınabilmelidir.  Sinarit balığı tekneden sahte balıklada avlanmaktadır. Bilhassa Gökçeada ve Bozcadada da iri sinaritler sahte balık (rapala) ile avlanabilir. Bozcaada da tekneden canlı bırakmalarla irileri sıkça yakalanmaktadır. Sinarit balığı gelişebilen bir balık türü olduğundan küçüklerini denize bırakmak gerekir.  Rastgele..

Bir önceki yazımız olan Mercan Balığı Yakalama başlıklı makalemizde Mercan Balığı Avlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir