Mercan Balığı Hakkında Bilgi

 

Mercan balığı (Sparus pagrus), Sparidae familyasından bir balık türü.

Özellikleri

Vücut oval, dorsal yüzgeçler yüksek, vücut pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe,karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. İyi gelişmiş gözler, kafanın sırt bölgesine yakın yerleşmiştir. Göğüs yüzgeci çok uzun olup, anüs seviyesinin ötesine geçer. Kuyruk yüzgecinin arka kenarları merkezde siyah, uçta beyaz renklidir.

Yaşam şekli

Derinliği 250 m. kadar olan suların taşlık, yosunluk bölgeleri üzerinde ve kaya aralarında yaşar. 91 cm boya, 7.7 kg ağırlığa ulaşabilmektedirler. Protogenetik hermafroditizm vardır. 2 – 4 yaşalarında cinsel olgunluğa erişirler, bu zamanki boyları yaklaşık 24 cm boya denk gelmektedir. Şubat – Nisan ayları arasında yumurtlarlar.

________

wiki bilgilerinde eksiklikler olduğu kanaatindeyim. 7.7 kg denilmiş ama çok daha büyük olanlarına şahit oldum. Evet derin sularda yaşar, Batıklar varsa batıklarda çok bulunur, Lezzetli bir balıktır. Yaz aylarında kıyı sulara yanaşır. Yakalanmasıyla ilgili teknikleri daha önce anlatmıştım. Çanakkale Bölgesinde Saros körfezinin bütün bölgelerinde, Gökçeada’da ve Bozcaada’nın derin sularında bolca avlandığı bilinmektedir. Dip balığı olduğundan Tekne ile yemli olarak yakalanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Palamut Bolluğu başlıklı makalemizde Palamut Balığı, Palamut Balığı Bolluğu ve Palamut Fiyatları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir