Mayıs 2018 Çanakkale kıyıdan çipura avı

Günlerden 20 Mayıs 2018 parçalı bulutlu poyrazdan rüzgarlı güzel bir pazar günü, her yıl mayıs haziran aylarında olduğu gibi deniz gene ot söküm zamanı bulanık.

Arkadaşım Cahit ile oltalarımızı aldık sabah 6 gemisiyle Çanakkale’den Kilitbahir köyüne motorlarımızla beraber geçerek avlak yerlerimize doğru yola çıktık.

Aslında sezon olarak daha erken, amacımız balık yakalamaktan daha çok stresli ortamlardan uzaklaşıp, doğayla baş başa sezona ısınma turlarına başlamaktı.

Ryobi Turbo 2000 makine, Ryobi kaiyoku 3.90 iki adet kamışımı madya ile yemleyerek avlak uygun yerlere kurdum. Saat 7.30 civarında oltalarımdan birinin alarmı çalmaya başladı ve kamış yere yatarcasına yatıp yatıp kalkıyordu. Kalamayı ayarlamıştım biraz idare ettikten sonra yavaş yavaş, fazla kafa vurdurmadan çipura balığını kıyıya almayı başardım. Ve sonuç aşağıdaki resimde görüleceği üzere 4 kilo 700 gram çipura.

4 kilo 700 gramlık çipura Çanakkale’nin meşhur kıyı balıkçılarından Siyami Özkan tarafından zorlanmadan kıyıya alınmıştır.

Daha sonraki saatlerde gene ara küçüklü çipura balıkları yakalayarak 2018 yılı kıyıdan karadan çipura sezonunu açmış olduk.

bereketli geçen bir günün sonunda saat 15:00 civarında oltalarımızı toplayarak evimizin yolunu tuttuk.

Bizi izlemeye devam edin, bir sonraki çipura, sargoz, sarıgöz, sinarit, mercan, levrek avımızda görüşmek dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Kıyıdan Balık Tutma Keyfi başlıklı makalemizde Çanakkale çipura, Çanakkale kıyıdan olta balıkçılığı ve çipura Çanakkale hakkında bilgiler verilmektedir.

3 comments

 1. Orhan dedi ki:

  Böyle büyük çipura hiç yakalayamadım. Çekmek zor olsa gerek.Bol şanslar dilerim.

 2. Halil dedi ki:

  Böyle büyük çipura balıklarını ilk kez sizin sitenizde görüyorum. Olduça tecrübeli olmalısınız. Bu büyüklükte çipura tutsam level atlarım. 🙂 İzmirde küçükler var. Çanakkaleye yolumuz düşerse görüşürüz.
  bol şanslar.

 3. İkinci El Eşya Alanlar dedi ki:

  Başarılı bir iş çıkarmışsınız, başarılarınızın devamını dilerim iyi avlanmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir