Levrek ispendek Balığı Tutma Yöntemleri

Çanakkale ve civarında Levrek ve ispendek balığı avlama yöntemleri.  ispendek levreğin gelişmemiş halidir. Ağırlıkları yarım kiliyo kadar olanlara genellikle ispendek adı verilir.  Levrek balığı yemini genellikle canlı tercih eder. Bu balık tutulacaksa canlı yemler tercih edilmelidir.  Çanakkalenin hemen hemen bütün bölgelerinde levrek ve ispendek bol miktarda bulunur.  ispendek tutmak için çay kurdu, boru kurdu veya deniz kurdu kullanılır. Levrek için beyaz olta tercih edilir. ispendek yakalanacaksa iskandil kurşun önde, yanlarda köstek uzunluğuna göre isteğe bağlı iki üç tane köstek ilave edilebilir. ispendek kumsal yerlerde ve kıyı bölgelerde bulunur. Oltalara canlı kurt veya karides takılarak atıldığında etrafta ispendek varsa hemen tutulacaktır.

Levrek ise çeşitli yöntemlerle tutulmaktadır. Levrek içinde küçük isparya, isparoz  balıkları tutulduktan sonra canlı olarak muhafaza edilir. Biraz irice levrek oltası isparyanının solungacından geçirilerek ağızından çıkarılarak canlı olarak kumsal olan yerlerde, bir boy suya bırakılır. Parakat şeklinde olabileceği gibi kıyıyada bağlanabilir. Levrek balığı avına genelde baştan saldırdığından isparyayı sıktığı anda olta batacaktır. Levrek balığı çok kuvvetli balık olmadığından ince misinelerle bile iyi idare edilirse kıyıya alınabilir. Solungaçları çok keskindir misine solungaç kısmına gelirse keser ve oltadan kurtulur. İri karides veya teke ilede yakalanır. Çok aç olduğu durumlarda, sardalya veya flato yapraklada yakalandığı görülmüştür.

İri levrek sahte balıklarla sürtme yöntemiylede yakalanabilir. Bilhassa tekneler kıyıya orta mesafede sahte balık veya kaşıkla sürtme yaparak levrek yakalarlar.  20 kiloya kadar olanlarına rastladım. Levrek için bırakma yapılacaksa kayalık bölgelerden uzak temiz kumsal bölgelere bırakma yapılmalıdır. Aksi taktirde her bölgede bulunan mığrı (yılan balığı) yemi yutacaktır.  Rastgele..

Bir önceki yazımız olan Sinarit Balığı Tutma Yöntemleri başlıklı makalemizde Sinarit Balığı Avlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir