Çanakkale’de Olta ve Tekneden Lüfer Tutuluyor

 

Çanakkale Sahilleri Lüfercilerle Dolup taşıyor;

Kasım Ayı’nın mevsim normallerinin üzerinde sıcak geçmesi, olta ve tekneden balık avcılığı yapanların yoğun ilgisine neden olmaktadır.

Gümrük iskelesi, Büyük iskele, Yat limanı kayalıkları kıyıdan lüfer tutanlarla dolup taşmaktadır. Her ne kadar çok bul tutulamasa da akşam saatlerinde herkesin olsana birkaç lüfer vurmakta, uğraş verenler yiyecek lüfer balığını çıkarmaktadırlar.

Tekneden uzun olta ile balık avlayan tekne balıkçıları ise, Çimenlik kalesi ile Sarıçay arasında kalan bölgede, orta mesafede canlı balık sürtme ile çok daha fazla lüfer tutmakta, ihtiyaçlarından fazla olanları satmaktadırlar. Lüfer ve Palamut balık akımı azaldığından lüfer balık fiyatlarıda tavan yapmış olup, yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

Son yıllarda Çanakkale’lilerin amatör olta balıkçılığına merakları oldukça artış göstermiştir. Gerek çanakkale sahillerinde, gerekse Avrupa yakası, Kilitbahir, Çamburnu, Kilitbahir Kalesi önleri, Barut iskelesi, Soğandere mevkilerinde, gece sabahlara kadar balık avcılığı yapanlara rastlamak mümkün.

Gece soğuk olmasına rağmen, meraklılalar soğuğa aldırmadan, balık tutmak için bayağı çaba sarfetmekteler. Motosikleti olanlar daha sakin yerleri tercih etmekte, balık sürülerine denk geldiklerinde çok daha fazla balık avlayabilmektedirler.

Kıyıdan lüfer balığı avcılığının 15 Aralık 2012 tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Usta balıkçılar 15 Arılıktan sonra Lüfer balığının yatağına çekeceğini ancak gece demir üstünde ara ara yakalanabileceğini söylemektedirler.

Lüfer balığının yanı sıra, sarıkanat, çinekop, kofana,izmarit, istavrit, kocagöz, kolyoz, uskumru gibi balıklarda çapari veya sürtme yöntemiyle yakalanmaktadır.

Balıkçılarımıza rasgele diyor, bol bol bereketli avlar diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale'de Balık Bolluğu başlıklı makalemizde Çanakkale'de Palumut Bolluğu Devam Ediyor, Çipura fiyatları ve Karagöz balığı fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir