Çanakkale’de Balık Bolluğu

Çanakkale’de eski balıkçılar palamut balığının son 15 yılın en bol olduğu yıl olduğunu söylüyorlar. Orta boy palamut balığının tanesi temizlenmiş olarak 5.- TL den satılıyor. İstavrit, izmarit, sardalya, hamsi gibi balık fiyatlarından bile daha ucuza satılan palamut balığına bu yıl Çanakkale’liler doydu. Palamut bolluğunun bir ay daha devam etmsesi bekleniyor.

Çanakkale Balıkhali esnaflarından B. Saffet Kocabaş “Mercan Balıkçılık” bu yılki palamut bolluğunu çocukluk yıllarında gördüğünü, bilinçli avlanma yöntemlerinin balığın bollaşmasının nedenlerinden biri olduğunu vurgulayarak, diğer yıllara oranla lüfer balığının çok az olduğuna işaret etti.

 

resimde görüleceği üzere olta ile yakalanın deniz çipurasının kilosu ise 50.-TL den satılıyor. Normalde Eylül-Ekim aylarında çok bol olması gereken akım çipurası bu yıl henüz kendini göstermediğinden fiyatlarda haliyle yüksek seyrediyor.

Karagöz, Sarıgöz balık fiyatıda fotoğrafta görüleceği üzere kilosu 35.-TL den satılmakta. Pullu balık fiyatları genelde olta balığı olduğundan fiyatlarıda her zaman olduğu gibi yüksek. Karagöz balığıda olması gerektiğinden daha az diyebiliriz.

Tezgahlarda Karides, kalamar, ahtopot gibi deniz ürünlerinide her zaman taze olarak satın almak mümkün.
Kısaca balıkçı tezgahları her bütçeye, herkesin zevkine damak tadına hitap edecek dolulukta.

 

Umarız bu bolluk devam eder. Tüm Balıkçı esnafına hayırlı işler bol kazançlar.

Bir önceki yazımız olan Karagöz Balığı başlıklı makalemizde Karagöz Balığı Avlanma Yöntemleri, Karagöz Balığı Hakkında Bilgi ve Karagöz Balığı Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One comment

  1. casino online dedi ki:

    thank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir